Wesele z drona

12/01/2020 Wesele z drona

Choć dron na weselu to dziś żadna nowość, zdjęcia z powietrza wciąż zapierają dech. Sprzęt, licencje, umiejętności operatorskie i w końcu ceny. Co zrobić, by nie dać się wyprowadzić w pole lub co gorsza nie stracić kontaktu z ziemią, wybierając kogoś od sterowania bezzałogowcem, radzi Filip Ludera z poDRONowani.

Droniarz czy operator drona?
Operator, choć poprawnym i akceptowalnym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego określeniem jest operator bezzałogowego statku powietrznego UAVO.

Skoro wstęp mamy za sobą, przejdźmy do konkretów. Powiedz, co dają filmowi ujęcia lotnicze?

Dronem wykonujemy ujęcia z innej perspektywy. Ten nowy, powietrzny punkt widzenia urozmaica materiał filmowy i sprawia, że rośnie jego atrakcyjność. W końcu możesz zobaczyć szczegóły różnych obiektów, rozmaite detale i architektoniczne walory, których nie obejrzysz z ziemi. Dodatkowo niskie i szybkie przeloty nad budynkami przykuwają uwagę, dynamizm takich scen powoduje, że rośnie ekscytacja i zainteresowanie oglądanym filmem. Jak tak mam, a Ty?

Powietrzna perspektywa jest ciekawa, wciąż nowa, nieopatrzona, więc nie mogę się nie zgodzić. Porozmawiajmy zatem jak filmowcy, bo nie każdy dron nagrywa obraz w dobrej jakości. Co para młoda musi oceniać w sprzęcie, którego używa operator. Jak odróżnić ten profesjonalny od zabawki na wakacje?

Decydując się na usługi kręcenia z powietrza musisz wiedzieć, że profesjonalny sprzęt używany do nagrań wideo lub wykonywania fotografii musi posiadać kamerkę o rozdzielczości minimum Full HD, czyli szerokości i wysokości obrazu 1920×1080 pikseli. Kamery montowane w nowoczesnych dronach oferują kilka rozdzielczości (FHD, 2.7K oraz 4K) oraz możliwość ustawienia indywidualnego tempa zapisu klatek na sekundę, co ma ogromne znaczenie w przypadku płynnego slow motion. Im wyższa liczba przy wartości fps, czyli po polsku klatek na sekundę tym slow motion będzie płynniejsze, przyjemne dla oka, widowiskowe. Warto dodać, że profesjonalny dron powinien być sterowany przez kontroler z możliwością ciągłego podglądu obrazu nagrywanego przez kamerę. Dobrze jeżeli dron wyposażony jest również w układ stabilizacji obrazu – gimbal, który pozwala zachować płynność oraz redukuje wszelkie drgania wynikające z podmuchów wiatru. I na koniec kamera. Czołowym producentem kamer stosowanych w dronach jest firma Hasselblad. Ciekawostką jest, że aparaty tej firmy w 1941 stosowane były do wykonania zdjęć na księżycu.

Czyli o jakości decyduje marka urządzenia i liczby, czyli parametry i osiągi?

Tak, to dane, na których warto się oprzeć. Mówiąc w skrócie o jakości drona najwięcej powie nam pojemność baterii, co przekłada się na czas lotu, układ optyczny, czyli kamera oraz czynniki wpływające na bezpieczeństwo w trakcie lotu. Każdemu, kto zada pytanie o szczegóły techniczne w komentarzu do tego tekstu, odpowiem i doradzę, co wziąć pod uwagę przy rozmowie z usługodawcą, a także przełożę na ludzki język zawiłości techniczne – skróty i oznaczenia.

Weźmy pod lupę ceny. Ile kosztują ujęcia lotnicze?

Ceny za ujęcia weselne są zróżnicowane i zazwyczaj ustalane indywidualne. Widełki to zazwyczaj 400 – 700 zł netto za obsługę wesela.

I tu zróbmy przerwę… co znaczy obsługa wesela?

To cena za przelot nad domem pana młodego, pani młodej, kościołem, lokalem weselnym oraz okolicą wspomnianych miejsc. Kwestie związane z plenerem oraz dojazdem w wyznaczone miejsce to rzecz indywidualna, omawiana osobno i wchodzi w zakres powyższej ceny.

Ile ujęć wykonujesz w trakcie ślubu?

Ciężko podać konkretną liczbę. Każde wesele jest inne, wymaga indywidualnego podejścia. Skupiam się, aby wykonać kilka przelotów nad domami państwa młodych, a także w momencie, kiedy witają się młodzi, świadkowie i goście weselni. Wykonuje też loty w okolicach kościoła, np. w momencie wyjścia młodych po uroczystości, a także w trakcie wykonywania grupowego zdjęcia. Dzięki ujęciom z powietrza zarysowuję szerszy kontekst wydarzeń, które filmowcy pracujący na ziemi pokazują z bliska. To ciekawy kontrast, urozmaicenie filmu, który jest pamiątką na całe życie.

Wznieść drona w powietrze nie zawsze jednak się udaje, bo czasem przeszkadza pogoda. To prawda?

Tak, loty uzależnione są od warunków atmosferycznych, dlatego zawsze sprawdzam m.in. prognozowane opady deszczu, prędkość oraz porywy wiatru czy temperaturę powietrza, która wpływa na wydajność pracy baterii oraz możliwość przegrzania silników. To szczególnie niebezpieczne, bo może dojść do ich uszkodzenia i awarii w powietrzu.

Co wtedy? Pytam o sytuację, kiedy pogoda jest na tyle zła, że nie wystartujesz?

Przekładamy zdjęcia, negocjujemy umowę. Zawsze jest wyjście z trudnych dla obu stron sytuacji. Ujęcia pokazujące dom pary młodej, kościół czy lokal, w którym odbywa się przyjęcie, wykonujemy po prostu w innym terminie. Montażyści dodają te ujęcia w odpowiednim momencie filmu nieco później niż zawsze, bez straty dla zawartości fabuły samej produkcji.



Pozwól, że zapytam jeszcze o bezpieczeństwo. Dronem trzeba umieć latać, a więc niezbędna jest licencja, a wcześniej szkolenie?

Dotknąłeś bardzo ważnego tematu. Uważam, że każdy, kto chce latać dronem powinien przejść podstawowe szkolenie z obsługi i wykonywania lotów. Daje to niezbędną praktykę i doświadczenie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Jak zapewne wiesz drony potrafią osiągać dziś wagę ponad 1.5 kg, a ostre śmigła bez problemu rozcinają naskórek. To spore zagrożenie w rękach amatora czy hobbysty. Nieodpowiedzialna obsługa może wyrządzić spore szkody. Operator musi brać pod uwagę wszystkie zagrożenia, również te, które sam może spowodować. Ważną kwestią jest ruch lotniczy, czyli obecność w powietrzu innych statków – motolotni, śmigłowców lotniczego pogotowia ratunkowego. Wspominam o tym, gdyż poruszają się one na wysokościach, które możemy osiągnąć dronem bez większych trudności. Nieodpowiedzialne zachowanie czy brawura i katastrofa gotowa. Dużo w tym teorii, ale głównie dlatego, że sam mam kwalifikacje i zdane kursy. Na co dzień korzystam z tej wiedzy, bo dzięki temu oferuje bezpieczne i profesjonalne usługi.

Poza treningiem i czasem w powietrzu, nad bezpieczeństwem gości weselnych czuwa jeszcze elektronika, czyli nawigacja GPS, systemy omijania przeszkód, czy też te wspierające bezpieczne lądowanie…

Profesjonalne drony wyposażone są w czujniki optyczne oraz systemy omijania przeszkód. Gdy dron znajduje się zbyt blisko obiektu, przedmiotu, osoby lub napotka na inną przeszkodę wtedy do aparatury sterującej wysyłany jest odpowiedni komunikat wraz z sygnałem dźwiękowym. W przypadku wykrycia takiej przeszkody dron wykona unik bądź po prostu się zatrzyma. Loty z włączonymi systemami bezpieczeństwa dają duży komfort psychiczny operatorowi zwłaszcza w momentach, gdy nie możliwa jest dostateczna ocena odległości przeszkody od drona. Mimo asysty jaką daje elektronika w lotach wciąż najważniejszy jest operator. Podobnie jak w przypadku samochodu, to kierowca czuwa nad bezpieczeństwem jazdy.

Fot. Filip Ludera

Podronowani – a właściwie Filip Ludera, to licencjonowany operator drona posiadający certyfikaty VLOS oraz BVLOS, fascynat ujęć filmowych i zdjęć z powietrza. Oferuje usługi filmowania ślubów w rozdzielczości 4K.

Kontakt:
www.youtube.com/poDRONowani
www.facebook.com/poDRONowani
www.instagram.com/poDRONowani