Jak zorganizować wesele? Wedding planner zrobi wszystko!

Organizacja wesela to duża sprawa. Czas, pieniądze, negocjacje i trudne decyzje. Brak doświadczenia, stres, nerwy i konflikty, bo samemu trzeba zadbać o wszystko. Ślub ma być przyjemnością, a marzenia o perfekcyjnym weselu potrafi spełnić konsultant ślubny. Wydasz majątek? Niekoniecznie.

Profesjonalna organizacja uroczystości zaślubin, przyjęcia weselnego, koordynacja całości i przebieg zgodny ze scenariuszem. To o twojej pracy, prawda?

Tak, zgadza się. Współpracując z wieloma rzetelnymi usługodawcami. Mając szeroką bazę zaufanych firm jestem w stanie spełnić każde marzenie Pary Młodej. Organizacja wesela to bardzo duże przedsięwzięcie, które przynosi ogrom stresu, dlatego warto powierzyć je w ręce eksperta, który dodatkowo będzie czuwał nad harmonijnym przebiegiem całego wydarzenia. Z recenzji swoich klientów wiem, że pomoc konsultanta ślubnego przynosi spokój i porządek w dniu uroczystości.

Jedna osoba od wszystkiego, czyli: „oto lista moich życzeń i do zobaczenia na ślubie”, czy tak to działa? Nie chce się wierzyć, że to aż takie proste.

Nie do końca tak, ale rzeczywiście często już na samym początku otrzymuje od pary młodej wytyczne, co dokładnie musi znaleźć się na weselu, o czym konkretnie marzą w związku z uroczystością. Oczywiście stosuję się do tego i uwzględniam wszystkie życzenia w trakcie przygotowań, niemniej jednak najczęściej to właśnie konsultant ślubny oferuje rozwiązania, podpowiada co najlepiej sprawdzi się w konkretnej sytuacji. Para młoda ma w głowie chaos. Nie wie co z czym połączyć, tak aby wszystkie elementy były ze sobą spójne i możliwe do osiągnięcia. Doradzam, dzielę się doświadczeniem, pomagam w osiągnięciu planu maksimum. Czasami dzieje się tak, że dostaję „wolną rękę” np. w wyborze dekoracji czy papeterii, ale zawsze ostatnie słowo należy do pary młodej. My, konsultanci ślubni, możemy tylko rekomendować, polecić, podpowiedzieć, doradzić. Decyzję podejmują przyszli nowożeńcy.

Dla kogo zatem jest wedding planer? Kto powinien się do ciebie zgłosić, skorzystać z twoich usług?

Dla każdego, kto potrzebuje pomocy w organizacji ślubu i przyjęcia weselnego. Nie zawsze musi to być kompleksowa usługa, czasem ktoś potrzebuje częściowej pomocy albo jednorazowej konsultacji ślubnej. Szukanie sali weselnej, kapeli czy też polecenie konkretnych usługodawców, to mój chleb powszedni. Pomagam również w koordynacji dnia, ślubu i wesela. Wchodzę w rolę asystenta, menagera, który dba o przebieg ceremonii i przyjęcia. Dopinam sprawy na ostatni guzik, faux pas nie może się wydarzyć.


[fot. WhiteStory]

Jak przygotować się do współpracy z konsultantem ślubnym? Co para młoda musi wiedzieć zanim cię zatrudni?

Sukces mamy w kieszeni, kiedy z parą młodą nadajemy na tych samych falach, lubimy podobny styl. Można to ustalić oceniając portfolio danego wedding plannera, zaś o resztę warto już zapytać. Myślę tu o doświadczeniu konsultanta ślubnego, czasie przepracowanym w branży, ilości zorganizowanych wesel, rejonie w którym działa i na koniec cenach usług. To musi wiedzieć każda para młoda.

Praca z tobą to przyspieszenie tempa, bo masz kontakty, gotowe rozwiązania, propozycje i doświadczenie…

To prawda. To praca, w której nawiązuje się całą rzeszę wartościowych kontaktów, które ogromnie pomagają przy organizacji wesela. Wiem komu mogę zaufać i polecać swoim parom, dlatego zaryzykowałabym stwierdzenie, że jestem w stanie zorganizować wesele już w jeden miesiąc.

Wesele w miesiąc?! Nie może być…

Myślę, że dziś byłoby to możliwe. Powiem ci, że najszybciej zorganizowane wesele w moje historii, to 2 miesiące. Polsko-ukraińskie przyjęcie od podstaw. Wyszło świetnie! Nie tak dawno temu otrzymałam telefon od pary młodej na tydzień przed ich weselem. Skarżyli się, że zamówiona kapela nie może zagrać, mieli jakieś problemy ze składem. Odpowiadam – spokojnie, nic się nie denerwujcie, zaraz załatwimy inną. Kilka telefonów później, nowy zespół był już w gotowości. Dziś nie boję się żadnych awarii, bo wiem że mogę liczyć na swoich podwykonawców. To niezawodni i przeserdeczni ludzie.


[fot. Pastelove Kadry]

W imieniu młodych urządzasz całe wesele dbając o szczegóły jak: zamówienie tortu, papeterii ślubnej, lekcji tańca. Czy zajmujesz się także organizacją nauk przedmałżeńskich, dokumentów do zawarcia ślubu?

Sprawy kościelne, to delikatny temat, który para przeważnie załatwia osobiście. Jeżeli natomiast są jakieś problemy, albo jest potrzebna pomoc, wtedy najczęściej przeistaczam się w rolę siostry lub kuzynki i staram się załatwić pewne kwestie z księżmi. Najczęściej rezerwuję mszę ślubną i przedstawiam spis dokumentów, które para musi przygotować do zawarcia związku małżeńskiego.

A czy mogę powierzyć ci planowanie budżetu, negocjowanie cen i jakości obsługi?

Tak, to też należy do moich obowiązków. Na początku omawiamy z parą młodą jaki mają budżet weselny i staramy się go trzymać. Musisz wiedzieć, że w trakcie całego procesu przygotowań, który trwa przeważnie rok lub dwa, budżet często jest modyfikowany. Jeżeli chodzi o jakość obsługi, to rekomenduje swoim parom jedynie najlepsze firmy z branży.. Jeśli jest to stosowne, staram się też negocjować jak najlepsze warunki cenowe dla swoich klientów, ale też uświadamiam ich, że cena oznacza „jakość, a nie jakoś”.

A co z lokalem, wystrojem, ustalaniem menu? To wszystko jest na twojej głowie?

W zależności o od dyspozycji czasowej moich klientów oraz harmonogramu prac lokalu staram się zawsze umówić na degustację dań weselnych. Podczas takiego spotkania wspólnie z parą ustalamy menu. Zauważyłam, że jest to dosyć problematyczna kwestia dla par, które nie wiedzą co wybrać, jakie dania będą optymalne i sprawdzą się najlepiej. Moja agencja ślubna oferuje także usługi dekoracyjne, więc jeśli para zdecydowała się na współpracę z nami, również zajmujemy się dekorowaniem sali. Czasami organizuję zewnętrzną firmę dekoratorską.

Idźmy za ciosem. Atrakcje weselne również wchodzą w grę? Firma od filmowania, fotograf, zespół muzyczny?

Tak, zupełnie wszystko. Nie ma rzeczy, której nie organizujemy.

To spora oszczędność czasu i niepotrzebnego stresu.

To przede wszystkim spokój i poczucie bezpieczeństwa, że jest ktoś, kto pomoże ci i wesprze w każdej sytuacji. Wedding planner ma niejedno imię – anioł, asystent, doradca, prawnik, przyjaciel rodziny, negocjator, ratownik i wiele innych. Jak to mówią – czas to pieniądz, a wynajmując wedding plannera zaoszczędzasz go ogromną ilość. Organizacja przyjęcia weselnego to ok. 400 godzin spędzonych nad przygotowaniami. Moim zdaniem warto spędzić ten czas z rodziną lub przyjaciółmi, a szukanie podwykonawców i wybieranie detali zostawić ekspertom, zawodowcom. Jak sama będę brać ślub nie wyobrażam sobie nie mieć wedding plannera, który będzie czuwać na przebiegiem tego najważniejszego dnia w moim życiu.


[fot. Marcin Gruszka]

Po weselu przychodzi etap rozliczenia z podwykonawcami, lokalem. To również twoja działka?

Tak, ale rzadko. Przeważnie para młoda chce rozliczać się sama podczas pożegnania z danym usługodawcą jeszcze w dniu wesela. Często są to też przelewy na konto.

Czy para młoda może liczyć na ciebie w kwestii dopilnowania terminów związanych z filmem ślubnym i fotografiami? Odbierasz materiały w ich imieniu?

Pilnuje terminów płatności od czasu, kiedy zaczynamy współpracę do momentu, kiedy kończymy ją w dniu wesela. Materiały od fotografów czy filmowców odbiera już para młoda. Najczęściej są to linki lub materiały fizyczne przesyłane kurierem.

Rozumiem, że wynagrodzenie jest proporcjonalne do ilości zleconych zadań czy jest to stała kwota?

Wynagrodzenie to kwoty stałe: kompleksowa organizacja ślubu i przyjęcia, częściowa organizacja ślubu i wesela, koordynacja w dniu ślubu, natomiast dekoracja sali czy „szyte na miarę” oferty to bardzo indywidualna sprawa, zatem zapraszam do kontaktu.

Fot. Archiwum własne – Magdalena Kurłowicz

Magdalena Kurłowicz – certyfikowana konsultantka ślubna i event menager, która organizuje kameralne, intymne przyjęcia po wystawne i wysoko budżetowe wesela w różnych rejonach Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoja opinia ma dla nas ogromne znaczenie!

Spędziłaś już chwilę z nami i mamy nadzieję, że nasza strona zainspirowała Cię tak samo,

jak Ty inspirujesz nas każdego dnia. Chcemy ciągle się rozwijać i dostarczać treści, które najlepiej odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Dlatego bardzo zależy nam na Twojej opinii.

 

Podziel się z nami swoimi wrażeniami, wypełniając krótką ankietę. To zajmie tylko moment,

a dla nas będzie nieocenionym źródłem wiedzy o tym, jak możemy być jeszcze lepsi.

Dziękujemy za każdą chwilę spędzoną z nami i za każdą przekazaną myśl.
Razem tworzymy miejsce, które każdego dnia staje się lepsze.