Garnitur na wesele – trendy w sezonie 2020

04/01/2020 Garnitur na wesele – trendy w sezonie 2020

Kolor, fason, skład tkaniny – pytań o męski garnitur na ślub jest dużo. Zdarza się zatem, że to kobiety przejmują inicjatywę i decydują w jaki sposób ubrany będzie ich przyszły mąż. By każdy mężczyzna mógł powiedzieć „wiem, co robię” o informacje z pierwszej ręki, poprosiliśmy polskiego twórcę garniturów i wielokrotnie nagrodzonego eksperta w tej dziedzinie, firmę Lancerto.

Trudniej wybrać suknię czy garnitur ślubny?

Nie jesteśmy ekspertami od kobiecej mody ślubnej, mimo to nietrudno zgadnąć, że w przypadku sukni ślubnych panie mogą sobie pozwolić na więcej, aniżeli panowie przy wyborze ślubnego garnituru. Każdego sezonu pojawiają się tysiące nowych propozycji dla panien młodych – fasonów, krojów i dodatków. Wybór garnituru, czy też smokingu ślubnego, wydaje się być na tym tle dużo prostszy, żeby nie powiedzieć nudniejszy, ale czy na pewno? Okazuje się, że „diabeł tkwi w szczegółach”, wiele zatem zależy od samego Pana Młodego i jego upodobań, charakteru. Ważne też, aby w tym dniu czuł się w ubraniu swobodnie i komfortowo.

Pytam nie bez powodu. Suknię panna młoda wkłada raz, za to mądrze dobrany garnitur ślubny może być na tyle uniwersalny, że zasili szafę pana młodego również na co dzień.

Trudno się z tym nie zgodzić. Dobrze wybrany garnitur, to znaczy dobrze dopasowany do sylwetki. Garnitur w klasycznym granacie albo szarości, spełniający wszystkie kanony ponadczasowego stylu, będzie uniwersalny niczym szwajcarski scyzoryk. Po dobraniu odpowiednich dodatków sprawdzi się w roli garnituru biznesowego, na spotkanie rodzinne albo ważne negocjacje. I właśnie te dodatki odgrywają tu kluczową rolę. Koszula biała na spinki, a może błękitna na guziki, mucha czy krawat? To one potrafią podnieść lub obniżyć stopień formalności „zwykłego garnituru”.

Z tego punktu widzenia jednorzędowy, ślubny garnitur to strzał w dziesiątkę?

Zdecydowanie tak, ale tylko w sytuacji, kiedy mężczyzna dobrze czuje się faktem, że garnitur ślubny będzie używany na wiele okazji. Bardzo często zdarzają się panowie, którzy z pełnym rozmysłem wybierają na ślub smoking lub frak, wiedząc doskonale, że jest to jednorazowy ubiór, bo najprawdopodobniej nigdy nie będą mieli już okazji wystąpić w takim stroju. Nie ma w tym niczego złego, że w tym jednym, jedynym dniu chcemy wyglądać wyjątkowo, odświętnie. Grunt to nie przesadzić, nie przebrać się. Wszelkie meloniki, stroje jak sprzed wieków czy koszule z żabotami i inne wymysły szalonych lat 90. na szczęście odchodzą do lamusa. Smoking to świetna alternatywa dla garnituru jeśli chcemy poczuć się wyjątkowo.

Wesele to dla garnituru ekstremalne warunki – temperatura, ilość skłonów, przysiadów w końcu tańce i zabawa. Duże znaczenie ma więc tkanina i to od niej zacznijmy. Jakiego składu powinniśmy szukać i dlaczego?

Garnitur nadal wielu panom kojarzy się z niewygodnym ubraniem, a tymczasem to już dawno nieaktualny mit. W tej chwili mamy do dyspozycji innowacyjne tkaniny, chociażby taką, którą zastosowaliśmy w kolekcji LANCERTO Comfort Plus 100%. To wełna z efektem natural stretch. Uzyskuje się go poprzez zastosowanie specjalnej techniki. Materiał tka się na większą szerokość, a następnie poddaje działaniu specjalnych maszyn wykończalniczych. Takie tkaniny są bardzo elastyczne. Mówiąc obrazowo dopasowują się do kształtu ciała, pracują razem z naszymi ruchami, nie krępują ich. Do tego są w 100 procentach naturalne i „oddychające”, co jest niezwykle ważne w nieco cieplejsze dni. Lancerto to lata doświadczeń w projektowaniu anatomicznych krojów. Naprawdę nie mamy się czego wstydzić jeśli chodzi o polskie krawiectwo. Szyjemy marynarki bez zbędnych dodatków takich jak: ciężkie wypełnienia ramion. Wkłady piersiowe ograniczamy do minimum, to wymagający i czasochłonny proces szycia, ale daje komfort i wygodę, jak w ulubionym sportowym ubraniu.

 

Przyjęcia weselne pełne są garniturów w różnych kolorach. Mało wśród nich jest czarnych, czyli tych klasycznych, eleganckich i ponadczasowych, dlaczego? Czarny jest nudny, więc mało kto decyduje się go założyć czy powód jest inny?

Wbrew bardzo popularnej opinii czarny garnitur nie nadaje się na wszystkie okazje i nie jest najbardziej uniwersalny.

Doprawdy?

Tak. Istotną wadą czarnego koloru, jest to, że podkreśla on wszelkie niedoskonałości cery, zaczerwienienia także jasne karnacje, które w zestawieniu z czarnym stają się jeszcze bledsze. Ogólnie kolor ten nie wygląda dobrze w świetle słonecznym i dlatego nie jest polecany przez koneserów mody do garniturów dziennych. Czerń w klasycznej modzie męskiej zarezerwowana jest na wyjątkowe i eleganckie okazje wieczorowe dla formalnych strojów tj. smoking czy frak.

Skoro nie czarny, to może granatowy?

Zgadza się, a zaraz po nim szary. Te dwa kolory sprawdzą się w zasadzie zawsze, są odpowiednie dla większości typów urody i cery. Pasują młodszym i starszym mężczyznom. Nie ma znaczenie czy ceremonia odbywa się latem czy zimą, w południe czy w godzinach wieczornych. Skutecznie opierają się próbie czasu, modzie i bardzo łatwo dobrać do nich dodatki – koszulę, buty czy krawat.

Co zatem z inną, bardziej oryginalną kolorystyką? Skoro jasny garnitur to uniwersalny strój dla każdego typu urody i panaceum na cerę, to czy beżowy jest właściwy na ślub?

Zdecydowanie możemy wybrać jaśniejsze kolory, w szczególności latem i w przypadku ślubów, które odbywają się w plenerze. To coraz modniejsza opcja i od kilku lat polskie przepisy pozwalają na śluby na „świeżym powietrzu”. Da się dostrzec ceremonie w ogrodach, na plaży albo po prostu w pięknym miejscu. Beż czy jasna szarość to dobra alternatywa dla granatu.

Krawat czy mucha? Co jest bardziej popularne, praktyczne?

Panowie częściej wybierają muszki i to chyba dobry znak. W końcu to niecodzienny dodatek i podnosi on stopień formalności ubioru, wydobywa klasę i powagę ze zwykłego garnituru. Krawat wciąż jednak jest aktualny i zgodny z klasycznymi ślubnymi kanonami.

A co z poszetką? To wciąż duża ekstrawagancja czy norma, która naturalnie dodaje elegancji?

Od wielu lat poszetka to już standardowy dodatek, niczym mucha czy krawat. Panowie na dobre przekonali się do tej niewielkiej chusteczki wkładanej w kieszonkę piersiową. To dobry znak, bo poszetka podkreśla, że przykładamy uwagę do detali.

Co nam jeszcze zostało? Które dodatki kształtują dziś trendy i mają miano modnych?

Panowie pokochali kamizelki. Coraz częściej wybierają na śluby trzyczęściowe garnitury składające się z marynarki, spodni i kamizelki właśnie. Co ciekawe, największą popularnością cieszą się kamizelki dwurzędowe, niekoniecznie w tym samym kolorze co marynarka i spodnie. Bardzo popularny wybór to granatowy ciemny garnitur uszyty z gładkiej tkaniny i do tego jasno-szara kamizelka w kratę. Całość stylizacji dopełnia piękny, dostojny krawat i kwiat w butonierce. To gotowy przepis na modnego i świadomego swojego wyglądu Pana Młodego.

Pomówmy trochę o rozmiarach i prawidłowym dopasowaniu spodni i marynarki. Czy są miejsca po zapięciu marynarki, które mogą mówić nam, że nie trafiliśmy z rozmiarem?

Jest kilka żelaznych zasad, o których powinniśmy pamiętać. Jednymi z najważniejszych elementów konstrukcji marynarki są plecy i ramiona. W dobrze dopasowanej marynarce miejsce wszycia rękawów nie powinno wykraczać poza naturalną linię ramion. Rękaw nie może zapadać się do środka, powinien natomiast delikatnie, kuliście wybrzuszać się na barkach. W idealnie dopasowanym garniturze marynarka powinna delikatnie przylegać do pleców, na tkaninie nie mogą tworzyć się pionowe i poziome fałdy. Kołnierz powinien dość ściśle i równo przylegać do kołnierzyka koszuli, nie powinien między nimi tworzyć się odstęp. Pamiętaj też, że zgodnie z klasycznymi prawidłami męskiego stylu, kołnierzyk koszuli widoczny jest 1,5-2 cm ponad kołnierz marynarki. Zarówno zupełnie schowany, jak i nadmiernie wyeksponowany będzie błędem!

A co ze spodniami? Po czym poznamy te dobrze dopasowane i ile razy w końcu spodnie powinny łamać się nad butem?

W przypadku spodni zarówno długość, jak i szerokość nogawek ma niebagatelne znaczenie, spodnie węższe mogą mieć też krótsze nogawki, zaś spodnie szersze nieco dłuższe. Nogawki wąskich spodni powinny jedynie delikatnie dotykać cholewki buta, mogą go eksponować, a nawet dyskretnie pokazywać skarpetki. Nogawki spodni średniej szerokości powinny swobodnie opadać – z przodu opierać się na przyszwie buta tworząc tylko jedno załamanie, zaś z tyłu sięgać do połowy cholewki nie załamując się. Spodnie o szerokich nogawkach mogą zakrywać niemal całą przyszwę buta i z tyłu sięgać obcasa. Oceniając długość spodni powinniśmy przede wszystkim kierować się estetyką, jeżeli materiał spodni układa się naturalnie, a u dołu tworzy się jedno delikatne załamanie, oznacza to prawidłową długość. Jeżeli natomiast materiał marszczy się, a u dołu pojawia się wiele załamań wyglądających jak harmonijka, konieczne będą poprawki.

Mimo całej wiedzy, którą zebraliśmy do tej pory klienci potrafią być wybredni, szczególnie jeżeli chodzi o tak ważny dzień jakim jest ślub. Wiem, że Lancerto oferuje możliwość zaprojektowania własnego garnituru, w tym wyboru tkaniny, dodatków, wykończeń. Jak wygląda ta usługa i czy jest dostępna również na ślub?

Tak, dla najbardziej wymagających klientów przygotowaliśmy usługę szycie na miarę w systemie Made-to-Measure. Panowie mogą zaprojektować ubrania, w których poczują się jak w drugiej skórze i które będą tak osobiste, że zapragną mieć w szafie więcej rzeczy szytych na miarę. Warto podkreślić, że korzystamy jedynie z najlepszych tkanin i komponentów. W tej chwili w naszej ofercie znajduje się kilka tysięcy tkanin. Tkaniny na garnitury oraz marynarki, kamizelki i spodnie można wybrać z dedykowanego wzornika LANCERTO lub wzorników znakomitej włoskiej tkalni CARNET® i DRAGO®, które każdego roku wytwarza do 1,5 tys. nowych wzorów i rodzajów materiałów. W przypadku koszul stosujemy włoskie tkaniny marki Tessitura Monti® o ponad 100 letniej tradycji. W usłudze LANCERTO MTM można wybierać spośród kilkudziesięciu rodzajów guzików, wykonanych z rogu bawolego, żywicy galanteryjnej albo ekologicznego orzecha kamiennego corozo. Oczywiście ubranie będzie perfekcyjnie dopasowane pod kątem rozmiaru i będzie można je spersonalizować – dodać na podszewce inicjały albo wyhaftować ważną sentencję.

Ile czasu potrzeba żeby odebrać gotowy garnitur, a więc marynarkę i spodnie? Czy cena jest wysoka? 

Czas realizacji zamówienia to 21 dni roboczych, a ceny zaczynają się od 1999,90 zł za marynarkę i spodnie.

Fot. Lancerto

Lancerto – polska firma działająca od 2008 roku, która swoje garnitury szyje w Łańcucie na Podkarpaciu. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana za perfekcyjny i komfortowy produkt, akcesoria zaprojektowane w niezawodnym stylu i duchu ponadczasowej elegancji oraz jakość obsługi.

 

Kontakt:

www.lancerto.com
www.facebook.com/lancerto
www.instagram.com/lancerto
www.youtube.com/channel/lancerto