Fryzura ślubna 2021. To nie takie proste

Świat fryzur ślubnych, czyli prawda o trendach, które podbijają serca i nowościach w pracy stylistów, które gwarantują wymarzoną ślubną fryzurę. O inspiracjach, profesjonalizmie i tym, gdzie i jak szukać sprawdzonej fryzjerki ślubnej, opowiada nam Marta Hawro-Kociuba, Niezwykłe Czesanie Wrocław. 

Jak się uczesać na wesele? Od pomysłów i inspiracji aż kręci się w głowie…

Nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakie to będzie wesele – wielka impreza na 300 osób, eleganckie przyjęcie, swojska zabawa, czy może kameralna kolacja dla 5-tki gości. Najważniejsza zasada, bez względu na wszystko, to czuć się dobrze i naturalnie w zaproponowanej fryzurze.

Wychodzi na to, że lepiej wcześniej porozmawiać i skonsultować swój pomysł z fryzjerem, niż od razu zabrać się za realizację gotowego projektu czy wzoru, z którym panna młoda przychodzi, pokazując zdjęcie w telefonie… 

Nie da się odwzorować identycznie konkretnego uczesania. Trzeba pamiętać, że na każdych włosach fryzura wygląda inaczej, każdy stylista pracuje inaczej. Natomiast warto wcześniej skonsultować swoje pomysły i inspiracje, aby wiedzieć na czym stoimy. Próbna fryzura ślubna to panaceum. Po pierwsze możemy sprawdzić jak czujemy się w danej fryzurze, a po drugie, jaki efekt jesteśmy w stanie osiągnąć pracując na konkretnych włosach.

Jaki powinien być i po czym poznać dobrego fryzjera ślubnego?

Sądzę, że dużo powie nam portfolio, czyli zdjęcia wykonanych fryzur, ale nie na główkach fryzjerskich, a na konkretnych osobach. To pierwszy krok w ocenie umiejętności. Jeśli spodobają nam się te prace, wówczas istnieje duża szansa, że będziemy również zadowoleni z efektu na naszej głowie. Mimo wszystko trzeba jednak pamiętać, że ładne zdjęcia nie wystarczą. Drugi krok to opinie zamieszczone w intrenecie oraz poczta pantoflowa. Koleżanki podpowiedzą nam czy dana osoba jest kontaktowa, uprzejma, solidna, kulturalna itd. To bardzo ważne cechy ślubnego usługodawcy. Pamiętajmy, że osoby te w dniu ślubu współtworzą atmosferę przygotowań. Wszystkim zatem powinno zależeć na budowaniu jak najpiękniejszych wspomnień, szczęśliwych chwil w przyjaznej, radosnej i przede wszystkim bezkonfliktowej atmosferze. By być fryzjerem ślubnym naprawdę trzeba lubić pracę z ludźmi. No i lubić ludzi.

Dla fryzury  ślub i wesele, to warunki ekstremalne. Zapytam wprost: włosy spięte czy rozpuszczone? Co jest bardziej praktyczne, częściej wybierane teraz przez panny młode?

Bardziej praktyczne są upięcia, przez co stanowczo częściej są też wybierane. Nie oznacza to natomiast, że nie można pójść do ślubu w pięknych rozpuszczonych falach czy lokach. Jeżeli bardzo tego chcemy, nie widzę przeszkód. Pamiętajmy jednak, że włosy, to nie kamień i inaczej będą wyglądać zaraz po zejściu z fotela fryzjerskiego, a inaczej o 24, zmierzwione po kilku godzinach przytulania, zabaw i tańców. Co jest oczywiście zupełnie normalne, dlatego często polecam swoim pannom młodym pewien kompromis. Proponuję lekkie upięcie na wesele, a na sesję poślubną piękne fale albo loki. Sesja trwa zazwyczaj ok. 5-ciu godzin, więc włosy wytrzymają ten czas w pięknym stanie.

Czy oprócz wygody są jakieś zasady, co do tego, której twarzy dana fryzura lepiej pasuje?

Nie ma z  góry narzuconych zasad, decyduje panna młoda. To ona w pierwszej kolejności ocenia jak czuje się w danej propozycji. Zawsze jednak służę radą i wsparciem, sugeruję często, co mogłoby być dobrym rozwiązaniem. Zawsze jednak rozmawiamy, bo moje sugestie to nie zasady, panna młoda podejmuje ostateczną decyzję, bo to jej ma się podoba moja praca.

W takim razie jakie są dziś propozycje dla krótkich i długich włosów?  

Delikatne upięcia przy karku z pewnością zdadzą egzamin na dość krótkich włosach. Bardzo długie pięknie prezentują się w warkoczu greckim, podpięte lub w kucyku. Na ostateczną fryzurę wpływa jednak wiele czynników. Nie ma jednego prostego rozwiązania. To kwestia mocno indywidualna.

Poruszmy temat wianków, kwiatów, opasek ozdobnych i spinek we włosach. Czy dekoracje są dziś w użyciu? Które wybrać?

Tak, to wciąż elementy, które święcą triumfy, jednak muszą pasować do stylu wesela, sukni i samej Panny Młodej. Wianek pięknie komponuje się z rustykalnym weselem, koronkowo-muślinową suknią i falami na włosach. To powrót do natury i wartości jaką reprezentują przedmioty wykonane ręcznie. Eleganckie ozdoby, to domena imprez w stylu glamour, czyli szykowna suknia, strojna fryzura, błysk i przepych. Jak widzisz nie ma nic złego w dodatkach do fryzury, a wręcz przeciwnie, to świadomie nawiązanie do motywu głównego przyjęcia. Dzięki takim elementom wesele nabiera spójnego wyglądu i niepowtarzalnej atmosfery. Stylów i dodatków jednak mamy całą gamę. Jak wspomniałam, najważniejsze jest, aby wszystko do siebie pasowało i stanowiło jednolitą stylizację imprezy, łączyło, a nawet zaryzykuje określenie „spajało ją w całość”.

A co z welonem? W końcu to symbol, którego nie może zabraknąć. I tu pytanie, bo mamy już uczesanie, ozdoby i do tego welon? Ile zmieścić na głowie, żeby nie przesadzić?

Moje panny młode najczęściej decydują się na welon jedynie do kościoła. Po ceremonii zaślubin od razu go ściągają. Chodzi o wygodę, ale też nie chcą nim zasłaniać sukni i fryzury. Co by nie mówić ozdoby i kwiaty trochę wyparły welony. Odpowiadając jeszcze na drugą część pytania, to osobiście uważam, że ozdoba lub kwiat plus welon, to absolutne maksimum, jakie zmieścić może na sobie głowa w drodze do ołtarza.

Pomówmy o zabiegach.  Czy warto myśleć o koloryzacji przed ślubem? Jeżeli tak, to komu i kiedy powierzyć ten zabieg?

Dobry kolor na włosach to ogromny plus dla wyglądu fryzury w dniu ślubu. Warto o tym pomyśleć dużo wcześniej i umówić się do sprawdzonej fryzjerki na farbowanie i podcięcie włosów. Z zabiegami bywa jednak różnie. Jeżeli mamy sprawdzone zabiegi pielęgnacyjne, które nie sprawią, że nasze włosy staną się śliskie i nie podatne na skręt, to okay. Najlepiej jednak nie ryzykować ulegając presji i przedślubnej gorączce. Idealnym wyjściem jest skonsultować wszystkie eksperymenty na głowie z naszą stylistką ślubną.

Ślub to ważny moment, a wygląd ma w ten dzień ogromne znaczenie. Co zatem powinno być w torebce panny młodej, by szybko poprawić fryzurę do zdjęć lub ujęć filmowych?

Sądzę, że wystarczy grzebień i delikatny lakier, ale raczej rzadko są potrzebne. Dla tych panien młodych, dla których idealny wygląd włosów ma duże znaczenie dorzuciłabym do tego zestawu prostownicę, aby dokręcić pasma, które z czasem mogą się prostować.

Fot. Marta Hawro-Kociuba, Niezwykłe Czesanie Wrocław

Niezwykłe Czesanie – to Marta Hawro-Kociuba, dla której włosy to pasja, miłość i praca. Marta, panny młode i kobiety na imprezy okolicznościowe, czesze od 2014 roku. Nieprzerwanie szkoli się i rozwija, a swoją wiedzą dzieli się podczas szkoleń indywidualnych i grupowych. Współpracuje także podczas prywatnych i komercyjnych sesji zdjęciowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoja opinia ma dla nas ogromne znaczenie!

Spędziłaś już chwilę z nami i mamy nadzieję, że nasza strona zainspirowała Cię tak samo,

jak Ty inspirujesz nas każdego dnia. Chcemy ciągle się rozwijać i dostarczać treści, które najlepiej odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Dlatego bardzo zależy nam na Twojej opinii.

 

Podziel się z nami swoimi wrażeniami, wypełniając krótką ankietę. To zajmie tylko moment,

a dla nas będzie nieocenionym źródłem wiedzy o tym, jak możemy być jeszcze lepsi.

Dziękujemy za każdą chwilę spędzoną z nami i za każdą przekazaną myśl.
Razem tworzymy miejsce, które każdego dnia staje się lepsze.