Zmiana nazwiska po ślubie, czyli o jakich formalnościach należy pamiętać?

Ślub i przyjęcie weselne za nami. Emocje opadają, a życie stawia nas w różnych sytuacjach, w których zmiana nazwiska może o sobie przypomnieć i to niekoniecznie w sposób przyjemny.

Z tego artykułu dowiesz się:

– jakie dokumenty należy wymienić po ślubie
– jakie są terminy na wymianę dokumentów po ślubie
– komu dodatkowo należy zgłosić fakt, że masz nowe nazwisko

W Polsce możemy przyjąć nazwisko męża lub żony. Możemy też zostać przy swoim, a także połączyć je tworząc tzw. nazwisko dwuczłonowe. Większość kobiet decyduje się przyjść nazwisko męża, a to oznacza konieczność wymiany kilku dokumentów. Najważniejszy jest dowód osobisty.

Zanim zgłosisz chęć wymiany dowodu czeka cię wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego. Tam zgłaszasz chęć zmiany nazwiska. Na ten krok masz 7 dni. Warunek zgłoszenia zmiany nazwiska obejmuje zarówno ślub konkordatowy (tzw. kościelny), jak i ślub cywilny. W przypadku tego drugiego jest nieco łatwiej. Decyzję o tym, które nazwisko wybierasz podejmujesz na miejscu – pyta cię o nią urzędnik w trakcie udzielania ślubu.

Dowód osobisty wymienisz w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Możesz to zrobić na terenie całej Polski. Na nowy dowód poczekasz ok. 30 dni. Planujesz wyjazd za granicę? Wymień dowód najszybciej jak to możliwe. W innym wypadku wyjazd może się nie udać.

Jeżeli nie wymienisz dowodu osobistego od razu, to dotychczasowy dokumnet (zawierający nazwisko panieńskie oraz serię i numer) ważny jest przez 3 miesiące od dnia wejścia w związek małżeński. Co jednak ważne nowy dowód osobisty po ślubie otrzymasz z urzędu całkowicie bezpłatnie.

Oprócz dowodu osobistego musisz wymienić także prawo jazdy. Załatwisz to w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Masz na to 30 dni od daty zmiany nazwiska. Kosztuje to 54,50 zł. Podobnie jak dowód osobisty, również i prawo jazdy nie traci swojej ważności od razu po ślubie. Prawo jazdy ważne jest przez 4 miesiące.

Zmieniasz nazwisko po ślubie? Oto lista rzeczy, które wymagają aktualizacji:

– karta kredytowa (oraz pozostałe produkty bankowe, w tym adresy korespondencyjne i wzory podpisów)

– umowy terminowe na dostęp do mediów (woda, prąd, gaz, telefon komórkowy, internet i rozmaite subskrybcje jak np. Netflix, Tidal, Spotify w których płatności oparte są o kartę kredytową),

– w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej (lub bycia wspólnikiem/udziałowcem spółki) aktualizacji wymagał będzie wpis w CEiDG lub KRS oraz pieczęć firmowa i inne dokumenty (umowa spółki, faktury itp.),

– o zmianie nazwiska wypada również (w przypadku osób prowadzących firmę) poinformować swoich kontrahentów, którzy wystawić mogą dokumenty na nieprawidłowe dane oraz pracodawcę (w przypadku bycia pracownikiem etatowym), gdyż może dojść do nieprawidłowości w zakresie ubezpieczeń i innych rozliczeń z pracodawcą,

– wreszcie – znajomi, przyjaciele, rodzina, gdy aktualizujemy swój adres mailowy lub/i dane w serwisach społecznościowych. Nie każdy będzie nas w stanie bowiem znaleźć po przyjętym po mężu nazwisku lub w nieskończoność oczekiwać na odpowiedź mailową, której nie udało się nam już przeczytać po zmianie adresu na nowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoja opinia ma dla nas ogromne znaczenie!

Spędziłaś już chwilę z nami i mamy nadzieję, że nasza strona zainspirowała Cię tak samo,

jak Ty inspirujesz nas każdego dnia. Chcemy ciągle się rozwijać i dostarczać treści, które najlepiej odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Dlatego bardzo zależy nam na Twojej opinii.

 

Podziel się z nami swoimi wrażeniami, wypełniając krótką ankietę. To zajmie tylko moment,

a dla nas będzie nieocenionym źródłem wiedzy o tym, jak możemy być jeszcze lepsi.

Dziękujemy za każdą chwilę spędzoną z nami i za każdą przekazaną myśl.
Razem tworzymy miejsce, które każdego dnia staje się lepsze.